ÓRAVÁZLAT
Az óra témája
|
Gli italiani e il bar; Il caffè
|
Az óra cél- és feladatrendszere;
fejlesztő attitűd, készségek, képességek, a tanítandó ismeretek, tudásszint
megnevezése
|
Ismeretszerzés (előzetes és új
ismeretek), alkalmazás, rendszerezés; szövegértés, kommunikáció, figyelem,
kreatív gondolkodás;
Olasz civilizáció: étkezési szokások,
reggeli, kávéfajták;
középiskola 10. évfolyam
|
Az óra didaktikai feladatai
|
Ráhangolás, motiválás, téma
bevezetése, ismeretbővítés, visszacsatolás, rendszerezés
|
Felhasznált források
|
Tankönyv: T. Marin – S. Magnelli:
Nuovo Progetto italiano 1b,
internetes források a megjegyzéseknél
|
Dátum
|
2019. április 15.
|
Idő
|
Az óra
menete, folyamata, lépései
|
Oktatási-nevelési
stratégia
|
Táblakép,
vázlatkép, egyéb megjegyzések
|
||
Módszerek
|
Tanulói
munkaformák
|
Eszközök
|
|||
0-5
|
•Köszönés
•Ráhangoló
feladat: kérdezz-felelek – reggeli tevékenységek (napi rutin, reggeli,
tízórai)
|
•irányított kérdések
|
•frontális
•plénum
|
||
6-11
|
•A reggeli, a tízórai (étkezések, ételek,
italok) témájának részben felfrissítése, részben rendszerezése, bővítése:
elmetérkép készítése, középpontban a reggeli
|
•korábbi szóanyag felelevenítése
•szabad asszociáció
•irányított kérdések
|
•plénum
|
•számítógép
•projektor
|
https://www.mindmeister.com/
|
12-16
|
•Rövid képleírás 3-4 fős csoportokban: téma
a magyar, az olasz és a szállodai reggeli összehasonlítása
|
•tanári magyarázat
•szemléltetés
•munkáltatás
|
•csoportmunka megszervezése – 4
csoport
|
•számítógép
•projektor
•füzet
|
kivetített képek:
|
17-21
|
•A képleírások előadása
|
•prezentáció
|
•plénum
|
•számítógép
•projektor
|
kivetített képek
|
22-37
|
• Szerkesztett videó feldolgozása: a hallott
szöveg értését ellenőrző vizsgafeladatoknak megfelelően kétszeri meghallgatás
•a szerkesztett (nyitott és feleletválasztós)
kérdések megoldása
|
•szöveghallgatás
•munkáltatás
|
•plénum
|
•számítógép
•projektor
|
|
38-41
|
• Az
órai feladatok során tanult új kifejezések összegyűjtése közösen
|
•rendszerezés
|
•plénum
|
•tábla
•füzet/szótárfüzet
|
táblakép …
|
42-45
|
•A házi feladat és szorgalmi feladat ismertetése.
•Óra értékelése.
|
•tanári magyarázat
|
•füzet
|
•Házi feladat: a csoportban megosztott
edpuzzle videó egyéni, otthoni megoldása
•szorgalmi feladat: számítógépes szótanuló
alkalmazással (quizlet, EclipseCrossword stb.) játékos feladat készítése és
megosztása a csoportban
|
A módszertani megoldás előnye,
hátránya, kockázata; összegzés:
a tanórán alkalmazott módszerek változatos formában vonják be
a diákokat a közös munkába. Az elmetérkép előnye a gyors asszociációs
gondolkodás kiváltása, hátránya/kockázata lehet, hogy viszonylag gyakran
alkalmazott módszer, néhány csoport már unhatja.
Az edpuzzle segítségével szerkesztett videó mindenképpen új a
diákok számára, előnye, hogy a diákot nem hagyja „kikapcsolni”, mert a videó
25-30 másodperces egységekre tagolódik, rövidebb egységekből könnyebb kiszűrni
a lényeget, a diáknak nagyobb a sikerélménye. A feladat otthoni
megismételhetősége hasznos azoknak a diákoknak, akik jobban tartanak a hallott
szöveg értését ellenőrző vizsgafeladatoktól.
A szótanuló alkalmazások közül a Quizlet az egyik
legnépszerűbb, a hagyományos, szótárfüzetből való tanulásnál biztosan jobban
motiválja a diákokat. A saját keresztrejtvény készítése új terep a diákoknak,
hiszen ők általában a feladat megoldói, nem pedig a készítői.
A változatos módszerek - amennyiben az iskolai tanterem
felszereltsége megfelelő - az órát színesebbé, akár mozgalmasabbá teszik, de
legalább ennyire fontos cél, hogy ösztönözzék a diákokat a különféle egyéni tanulási
utak kipróbálására.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése