2019. április 19., péntek

Komplex módszertani megoldás_Óraterv


Komplex módszertani megoldás

Óraterv

Dátum: 2019 március
Iskola: Középiskola
Tanár: Bódizs Bianka
Osztály: 11S
Szint: B1 – B2
Életkor: 16 -17
Létszám: 11 fő
Téma: Szórakozás, filmek
Nyelvtan: Szenvedő szerkezet gyakorlása
Fejlesztendő készségek: Szókincsfejlesztés, beszédkészség, íráskészség és olvasáskészség fejlesztése
Célok: a szenvedő szerkezet felismerése, képzése, használata egyszerű jelen, egyszerű múlt és present perfect igeidőkben; a szenvedő szerkezet használatának gyakorlása szövegértésben, írásban és beszédkészségben; szenvedő szerkezet használata filmek bemutatás során
Fejlődő Készségek: Kognitív készségek; Digitális készségek; Idegen nyelvi készségek; Kommunikációs készségek; Íráskészség







Tanítási Folyamat
Idő
Alkalmazott módszerek
Készségek
Az oktatás tartalma, tananyag
Az oktatás menete, az oktatás folyamata lépései
Felhasznált eszközök
Ráhangolódás
4’
Diákok a táblánál egyesével kiegészítik a táblázatot
Csoport munka
Egyéni munka

Íráskészség
Rendhagyó igék 3 alakjának ismétlése
Diákok két csapatot alkotnak, a táblán található táblázatot a táblához szaladva kitöltik




(1. sz. melléklet)
Tábla
Íróeszköz
1. Feladat
4’
Egyéni munka
Táblánál
Íráskészség
Diákok alakítsák át a táblán látható mondatokat szenvedő szerkezetté
Tanár egyesével hívja őket az interaktív táblához.

(2. sz. melléklet)
Laptop
Projektor
Interaktív tábla

2. Feladat
3’
„Kahoot” feladat
Feleletválasztós teszt
Szövegértés
Szókincsfejlesztés
10 meghatározást kapnak a diákok a feleletválasztós teszt során, ki kell választaniuk a megfelelő angol szót, amit az adott állítás körülír.
Diákok telefonjukkal a kahoot.it oldalra lépnek és a 246540-es kódot beütve a telefonjukon választják ki a helyes megoldást

(3. sz. melléklet)
Laptop
Projektor
Okostelefon
3. Feladat
15’
Csoportmunka
Olvasáskészség
Íráskészség
Beszédkészség
Minden diák választ egy borítékot, amiben egy színes lapon egy QR kód van. Az egyforma színt választó diákok kerülnek egy csoportba, így 3 csoport alakul ki. A következőkben a QR kódok alatt lévő feladatokat csinálják a diákok:
1. Olvassák el a lapon lévő szöveget és válaszolják meg az alatta lévő kérdéseket
2. Próbálják meg kitalálni melyik filmről szól a leírás (ha nem sikerül, a weboldalon megnézhetik)
3. Az első feladat kérdései alapján készítsenek egy rövid összefoglalót a filmről
4. Az elkészített összefoglalót mondják el a csoportnak
5. Amíg a másik csoportok tagjai beszélnek, válaszolják meg a 3. feladat kérdéseit

(4.sz. melléklet)
Nyomtatott QR kódok
Okostelefon
Füzet
4. Feladat
15’
Csoportmunka
Olvasáskészség
Beszédkészség
A diákok újabb csoportokba szerveződnek. Feladatuk, hogy válasszanak ki az említett filmek színhelyei közül egyet, és szervezzenek oda utat. Az indulási pont London. Az alábbi webhelyeket használják fel:

Bravofly
Seascanner
Aukland

Tervezzék meg útjukat, annak módját (repülő, hajó stb.) és határozzák meg az időtartamot és az árat.
Tervüket osszák meg csoporttársaikkal.

Okostelefon
Füzet
Házi Feladat megbeszélése
3’
Egyéni munka
Íráskészség
A 3. Feladatban kapott ’worksheet’-en szereplő kérdések alapján mutasd be saját kedvenc filmedet.
Internet
Számítógép/Okostelefon/Laptop
Füzet



                


MELLÉKLET
1. sz. melléklet


BASE FORM
PAST FORM
PAST PARTICIPLE
BASE FORM
PAST FORM
PAST PARTICIPLE
DID
DRANK
KNEW
MET
SAY
RAN
SPOKEN
BROKEN
CHOOSE
FREEZE
DREAMT
BEEN
TAKEN
WENT
WROTE
UNDERSTOOD
BUILT
SUNG
THINK
READ




2. sz. melléklet

Active sentence                                 Passive sentence                     

1. He teaches English.                                   English ………….. .by him.                          is taught
2. The child is eating bananas.                       Bananas……………by the child.                 are eaten          
3. She is writing a letter.                                A letter …………… by her.                          is being written
4. The master punished the servant.              The servant ……….. by the master.              was punished
5. He write a book.                                         The book…………   by him.                        was written
6. Somebody cooks a meal every day.          The meal ……………by someone.                is cooked
7. He wore a blue shirt.                                  A blue shirt …………by him.                       was worn
8. I have finished my job.                              The job ……………   by me.                         has been finished
9. They subtitle a lot of films.                        A lot films …………  by them.                     are subtitled
10. Somebody stole my bag.                          My bag………………by somebody              was stolen


3. sz. melléklet

Kahoot Questions

1.         all the people who act in a film
  • subtitles
  • script
  • cast
  • scene


2.         the person who makes the film
  • actor
  • director
  • soundtrack
  • star

3.         the most important person in a film
  • director
  • star
  • scene
  • cast


4.         the music of the film
  • soundtrack
  • plot
  • cast
  • audience


5.         the story of a film
  • director
  • cast
  • star
  • plot 

6.         the people who watch the film in a cinema
  • soundtrack
  • extra
  • audience
  • subtitle


7.         images, often created by a computer
  • plot
  • subtitles
  • special effects
  • stars
8.         a person in a film who has a small part
  • director
  • actress
  • producer
  • extra 

9.         translation of the dialogue of a film into another language
  • script
  • crowd
  • cast
  • subtitles 

10.       a part of a film happening in one place
  • scene
  • extra
  • plot
  • actors

4.sz. melléklet

    








Worksheet for Group 'A'

1.         Read the text below and answer the questions.

The film is set in the 1990s on a small tropical island. It is based on a best-selling book by the young author Alex Garland and it was directed by the British director, Danny Boyle. It is about a young traveller (played by Leonardo DiCaprio) who finds a group of young people living on a beautiful, unhabituated island. But paradise soon turns into a nightmare...
The film was shot on the beautiful island of Phi Phi Leh in Thailand is now visited by
more than a million tourists every year. Most of the hotels were destroyed in 2004 by the tsunami but they have now been rebuilt.

ü  when is it set?
ü  where is it set?
ü  where was it shot?
ü  who is in it?
ü  who was it directed by?
ü  did it have a good plot?
ü  what was the main idea of the film?

2.         Do you know the title of the movie?

ü  if yes, write it down
ü  if no, check it on https://en.wikipedia.org/wiki/The_Beach_(film) with your smartphone

3.         Make a summary of the movie you read about based on the questions in Exercise 1.
            Tell it to the class.
            While your classmate from the other group is talking answer the following questions:
                 

                                                                                   FILM 2                                  FILM 3
ü  Where was it set?
ü  When was it set?
ü  Who was in it?
ü  Who was it directed by?
ü  Did it have a good plot?
ü  What was the main idea of the film?



Worksheet for Group ’B’

1.         Read the text below and answer the questions.

This film was nominated for 11 Oscars and it won seven. It's about a Danish writer (Meryl Streep) who goes to Africa to help her husband run a coffee plantation. To her surprise, she finds herself falling in love with the country, the people, and a mysterious white hunter (Robert Redford). The film was based on an autobiographer novel by the Danish writer, Isak Dinesen, and was directed by the American director Sydney Pollack.
The story is set in Africa in 1914 and was shot on location in the Masai Mara National park.
Apart from the actors, the 'stars' of the film are the breathtaking scenery and the exotic wildlife, which look so wonderful on the big screen. The film also had an unforgettable soundtrack guaranteed to move even the most unromantic. The film won the Oscar for Best Picture and the following year tourism replaced agriculture as the country's top industry.

ü  when is it set?
ü  where is it set?
ü  where was it shot?
ü  who is in it?
ü  who was it directed by?
ü  did it have a good plot?
ü  what was the main idea of the film?

2.         Do you know the title of the movie?

ü  if yes, write it down
with your smartphone

3.         Make a summary of the movie you read about based on the questions in Exercise 1.
            Tell it to the class.
            While your classmate from the other group is talking answer the following questions:
                 

                                                                                   FILM 2                                  FILM 3
ü  Where was it set?
ü  When was it set?
ü  Who was in it?
ü  Who was it directed by?
ü  Did it have a good plot?
ü  What was the main idea of the film?





Worksheet for Group ’C’

1.         Read the text below and answer the questions.

This trilogy of films won a total of 17 Oscars, including Best Picture and Best Director. They are based on the books written by JRR Tolkien. They tell the story of a hobbit, Frodo Baggins, who has to try and destroy a magic ring in order to defeat the evil forces of the Dark Lord Sauron. He is helped on his journey by a group of friends.
The story is set in an imaginary land called Middle Earth. All three films were filmed in New Zealand, which was chosen because of its magnificent and dramatic scenery. The director of the film, Peter Jackson was born there. The success of the films has attracted thousands of tourists to the country, and last year it was voted the most popular holiday destination by UK travellers.

ü  when is it set?
ü  where is it set?
ü  where was it shot?
ü  who is in it?
ü  who was it directed by?
ü  did it have a good plot?
ü  what was the main idea of the film?

2.         Do you know the title of the movie?

ü  if yes, write it down
with your smartphone

3.         Make a summary of the movie you read about based on the questions in Exercise 1.
            Tell it to the class.
            While your classmate from the other group is talking answer the following questions:
                 

                                                                                  FILM 2                                  FILM 3
ü  Where was it set?
ü  When was it set?
ü  Who was in it?
ü  Who was it directed by?
ü  Did it have a good plot?
ü  What was the main idea of the film?









Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése