Óravázlat: Élet a középkori városokban
Pedagógus neve: Virág Éva
Műveltségi terület: Ember és társadalom
Tantárgy: történelem
Osztály: 5. o.
Az óra cél-és
feladatrendszere:
Ismeretek: a tanulók tudják a városok kialakulásában
szerepet játszó fontos tényezőket, ismerjék a polgárok fogalmát és életmódját,
ismeretekkel rendelkezzenek a városok képéről, ismerjék a céhek fogalmát és
szabályait, ismerjék a gótika fogalmát.
Képességek: szövegértési képesség fejlesztése a tk,
szövegének feldolgozásakor, logikus gondolkodás képességének fejlesztése:
várások és falvak életmódjának összehasonlítása
- új fogalmak: városi
kiváltságok, céhek, kontár, gótika
- új topográfia: Eu. nagyobb
városai, kereskedelmi útvonalai
Taneszköz : Horváth Péter Történelem az általános iskolások
számára 5. o. tankönyv és munkafüzet, Mozaweb 5.o. tankönyvhöz tartozó
interaktív tananyag
|
Idő
|
Az óra menete
|
Célok, feladatok
|
Munkaformák, módszerek
|
Eszközök
|
|
1’
|
Szervezési feladatok
|
|
|
|
|
3’
|
„Kettős kör”: belső kör tagjai beszámolnak a lovagok életmódjáról,
külső kör tagjai értékelnek
|
gyors ismétlés tanóra elején
|
kettős kör
|
|
|
2’
|
Ötletbörze
|
ráhangolódás
meglévő ismeretek aktivizálása
|
Kooperatív csoportokban
4x5 fős csoportok
csoportforgó (koop.-os tevékenységgel) a tanulók mondatokat alkotnak
a képről
|
mblite.php?cmd=open&bid=MS-2655U&page=113
a weboldalon található tankönyv 112.-113. oldal kivetítése
(középkori város képe)
|
|
6’
|
A tanulók megnéznek egy 6 perces videót. Feladatuk, hogy mindenki a
saját füzetében kulcsszavakat rögzítsen
|
jelentésteremtés
Videó a középkori városok kialakulásáról és életéről
|
egyéni munka
|
kozepkor/kozepkori-varos-elete-kereskedelem
|
|
4’
|
Kooperatív ablak készítése
|
a kooperatív csoportokon belül a tanulók szóforgóval összegzik egy
kooperatív ablakban a videóból megmaradt információkat
|
kooperatív csoportmunka
|
A4-es lap csoportonként a kooperatív ablaknak, filc
|
|
3’
|
Tk szövegfeldolgozása
T1: A város képe
T2: Város és kereskedelem
T3: A városi polgár, városi kiváltságok
T4:A céhek
T5: A gótika
|
A kooperatív csoporton belül minden tanuló elolvas és értelmez egy
alfejezetet
felkészülés a szakértői mozaikra
|
egyéni munka
|
Tk 135-138.o.
|
|
5’
|
szakértői mozaik
tanár: monitorozza a tanulók tevékenységét, amennyiben szükséges,
segítséget nyújt az egyes tanuló vagy a csoport munkájához
|
A tanulók először szakértői csoportokat alkotnak(akik ugyanazt az
alfejezetet olvasták el csoportonként) beszámolnak, majd visszaülnek a
csoportjukhoz és a tanulók szóforgóval beszámolnak egymásnak a tk. adott
alfejezetéből
|
szakértői csoportok és szakértői mozaik
|
|
|
5’
|
Okosdoboz gyakorló feladatok és tacepaó készítés
|
Az olvasottak és tanultak értelmezése, alkalmazása
|
pár és kis csoport munka a kooperatív csoporton belül:
1 tanulópár laptopon dolgozik.
3 fős kiscsoport tacepaót készít
|
laptop
csomagolópapír és filc a tacepaóhoz
feladatsor?id=796&select_
osztaly_search=5-8-osztaly&select_tantargy_search
=tortenelem&select_temakor_search=a-ko
|
|
5’
|
A pár és a kis csoport feladatot cserélnek: aki tacepaót készített:
az Okosdoboz interaktív feladatait oldja meg, a páros pedig kiegészíti a
csoportja tacepaóját
|
Az olvasottak és tanultak értelmezése, alkalmazása
|
a pár és kis csoport tagjai feladatot cserélnek
a kis csoport által elkészített tacepaót a páros tagjai más színű
filccel egészítik ki
|
laptop
csomagolópapír és filc a tacepaóhoz
feladatsor?id=796&select_
osztaly_search=5-8-osztaly&select_tantargy_search
=tortenelem&select_temakor_search=a-ko
|
|
3’
|
Mozaweb
3D animáció megtekintése
kivatítőn
|
tanultak elmélyítése
|
frontális osztálymunka
|
mblite.php?cmd=open&bid=MS-2655U&page=137
|
|
3’
|
Tanári magyarázat és kérdések
|
reflektálás: összegzés, tanult ismeretanyag rögzítése
|
frontális osztálymunka, tanári magyarázat,
|
|
|
2’
|
Learningapps
interaktív feladat gyakorlás
|
tanultak alkalmazása
rendszerező feladat: falu és város felsorolt tulajdonságait kell a
megfelelő helyre húzni
|
Frontális osztálymunka kivetítőn
|
user/tankocka?displayfolder=271294
|
|
2’
|
Az órai munka értékelése
Házi feladat kijelölése
|
Csoport önértékelése
|
|
Mf. 104./1.2.3.4.
|
Reflexió: A
tanórán igyekeztem úgy szervezni a feladatokat, hogy ezek lehetővé tegyék a
tanulók aktív részvételét. Emellett fontosnak tartom a szövegértés
fejlesztését, ezért minden tanórán kapnak a tanulók olyan feladatot, mely
megkívánja a tankönyv szövegének olvasását és értelmezését. A tanár a
kooperatív csoportmunkák idején figyeli, segíti, a háttérből esetleg néhány
instrukcióval rendezi a kooperatív csoportok munkáját.
Emellett a tanóra tervezésekor igyekeztem kihasználni
azt a lehetőséget, amit az interneten hozzáférhető tanyagok nyújtottak. Ezek a
feladatok és tevékenységek biztosították a vizuális információk megjelenését,
mivel a tanulók nagy része vizuális módon szerzett információkat hatékonyabban idézi fel. Az interaktív feladatok pedig a
tanult információk megértését, rendszerezését segítették elő.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése