Tantárgy: Német óra
Osztály: 9. o.
Az óra témája: Die Familie und Das Gebrauch von derselbe/ dieselbe/ dasselbe
Szókincs: családon belüli viszonyok, külső és belső tulajdonságok, család bemutatása
Nyelvtan: derselbe/ dieselbe/ dasselbe mutató névmások
Nyelvi szint: B1
Felszerelés: okostelefon, interaktív tábla, füzet, könyv
Az óra célja: ismeretszerzés, új szavak megtanítása,
derselbe/ dieselbe/ dasselbe mutató névmások ismertetése és alkalmazása,
együttműködés csoportokon belül, beszédfejlesztés: a tanulók képesek legyenek önállóan
bemutatni a családjukat.
Reflexió: Az órát úgy építettem fel, hogy a diákok
korábbi ismereteiket is fel tudják használni (szókincsben ismerje az alapvető
családi viszonyokat, néhány külső és belső tulajdonságokat), illetve ezt új
szavak, és nyelvtani szerkezet kibővítésével fejleszteni. Ahhoz, hogy a diákok
produktivitása észlelhető legyen az órán, igyekeztem olyan feladatokat
összeállítani számukra, amelyekben mindenki ki veheti a részét, pl.
csoportmunka, önálló vagy éppen közös munka. A frontális oktatást próbáltam
lecsökkenteni, hogy a diákok megnyilvánulásai kapjanak nagyobb teret az órán,
egyedül nyelvtani szerkezet megtanításkor tartom fontosnak a tanár
magyarázatát. Képleírással és videók megtekintésével úgy gondolom sikerül
megteremteni egy közös témát a diákok között, így együtt feldolgozhatóvá válik
a tananyag. Ami a házifeladatokat
illeti, Quizlet és Redmenta alkalmazások segítségével tudják hasznosítani a
tananyagot, amelyhez akár egy okostelefon is elég. A jól teljesítő tanulókat
természetesen jutalmaznám valamilyen pontgyűjtéssel, illetve a szorgalmasoknak
további gyakorlófeladatokat adnék, hogy tudásuk még tovább fejlődhessen.
Az óra során figyelembe vennék olyan tanulókat is, akik nem szeretnének aktívan részt venni (pl. nem szól hozzá a témához), ilyenkor tanárként őt is buzdítanám irányított kérdésekkel, hogy őket is bevonjam a közös beszélgetésbe. Ami még problémás lehet, az a csoportban történő együttműködés, ugyanis vannak olyan tanulók, akik nem fogékonyak a csoportosmunkákhoz. Ezenkívül további nehézségek léphetnek fel a taneszközöket illetően: nincs internethozzáférés, nem olyan teremben van az óra, ahol interaktívtábla található, esetleg a tanulók nem rendelkeznek okoseszközzel.
Az óra során figyelembe vennék olyan tanulókat is, akik nem szeretnének aktívan részt venni (pl. nem szól hozzá a témához), ilyenkor tanárként őt is buzdítanám irányított kérdésekkel, hogy őket is bevonjam a közös beszélgetésbe. Ami még problémás lehet, az a csoportban történő együttműködés, ugyanis vannak olyan tanulók, akik nem fogékonyak a csoportosmunkákhoz. Ezenkívül további nehézségek léphetnek fel a taneszközöket illetően: nincs internethozzáférés, nem olyan teremben van az óra, ahol interaktívtábla található, esetleg a tanulók nem rendelkeznek okoseszközzel.
Idő | Az oktatás tartalma, tananyag, az oktatás menete, az oktatás folyamata, lépései | Alkalmazott oktatási módszerek, Tanulói munkaformák |
Taneszközök, tananyagok, táblakép tere |
Egyéb megjegyzések |
||
---|---|---|---|---|---|---|
3 perc | Köszönés Adminisztrációs ügyek elintézése |
|||||
10 perc | Ráhangolódás: Képleírás: Személyek külső és belső tulajdonságai | Irányított kérédsek: - Was siehst du auf dem Bild? - Wie sehen die Menschen aus? |
Tankönyvben található kép | |||
10 perc | - A tanulók 3 fős csoportba szerveződés - Hallás utáni értés: Egy család napjáról szóló videó megtekintése, közös megbeszélése |
- Tanári magyarázat - Tanulók produktivitása - Kérdésekre a videó alapján válaszolni csoportonként - Csoportos munka |
- Interaktív tábla - Számítógép - Füzet |
Videó: |
||
10 perc | - Mutató névmás megtanítása | Frontális osztálymunka | - Interaktív tábla - Számítógép |
Videó: | ||
6 perc | - Mutató névmások gyakorlása - Első három feladat megoldása, a többi házi feladat | Egyéni munka után közös osztálymunka | - Okostelefon | Redmenta alkalmazáson keresztül elérhető feladat: | ||
6 perc | Órai munka értékelése Házi feladat: - Szókártyák megtanulása - Nyelvtani gyakroló feladatok befejezése - Olvasásértés |
Tanári magyarázat | Füzet, Okostelefon: - Quizlet - Redmenta |
Szókártya: Illetve: Nyelvtani gyakorló: Olvasásértés: |
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése