2019. május 3., péntek


Komplex módszertani megoldás - Arany János: Letészem a lantot című elégiko ódájának elemzése

Műveltségi terület: magyar nyelv és irodalom
Tantárgy: magyar irodalom
Témakör: A magyar irodalom a 19. század második felében
Az óra témája: Arany lírája az ötvenes években (Letészem a lantot c vers elemzése)
Az óra típusa: Új ismeretet feldolgozó óra
Osztály: 11. osztály
Az óra cél- és feladatrendszere: Arany János Letészem a lantot című versének elemzése kijelölt szempontok mentén. Vagyis a cím, az idősíkok, a motivikus rendszer és a költészethez való viszony tanulmányozása.
Fogalmak: idő- és értékszembesítés, elégiko óda, önkifejező költészet
Fejlesztendő területek: szövegértési képesség; stilisztikai ismeretek; beszédkészség; szociális készség; kommunikációs készség; logikai gondolkodás képességének fejlesztése; olvasási, írási készség fejlesztése; a meglévő ismeretek elmélyítése; rendszerező képesség fejlesztése; pontos, precíz munkavégzésre nevelés.
Eszközök: szöveggyűjtemény, (hagyományos) tábla, kréta, interaktív tábla vagy projektor, youtube

Kapcsolat más tantárgyakkal
A tanítási óra sikeréhez, eredményességéhez elengedhetetlen az történelmi kor ismerete, így elsősorban a tantárgyi koncentráció a történelem tantárggyal valósul meg. Művészettörténeti kapcsolódása is van a témának, így a rajz is kapcsolatba kerül az órán.

Várható nehézségek:
Az oktatási intézményekben új wifi-hálózatot építettek ki az elmúlt időszakban. Ez jóval erősebb teljesítményű, mint a korábbiak voltak, sőt, a tanulóknak, pedagógusoknak az egyszeri kapcsolódás  rendszerhez lehetővé teszi azt is, hogy bármely más, a fenntartó által üzemeltetett intézményben azonnal tud kapcsolódni a hálózathoz. Így az eszközök működésképtelensége mára már minimális kockázata a tanítási órának.

Szükséges előzetes ismeretek:
Arany János életét ismerniük kell tanulóknak, valamint a szabadságharc utáni történelmi helyzettel is tisztában kell lenniük.

Lehetőségek a tanulók érdeklődésének a felkeltésére, a folyamatos motiváció biztosítására:
A feladatok sokszínűsége folyamatosan fenn tudja tartani az érdeklődés. A megfelelő differenciálás a feladatok kiosztásakor pedig a szükséges sikerélményt is meghozza az órán.


Milyen tanulói sajátosságokat kell figyelembe venni a differenciálásnál?
A csoportok kialakításakor maximálisan figyelembe kell vennem, hogy milyen képességű tanulókat osztok egy-egy csoportba. Ehhez alaposan kell ismernem a tanulók képességeit, erősségeit és gyengeségeit. Csak akkor tudják a differenciált feladatokat eredményesen elvégez, csak akkor jutnak el a megoldáshoz, ha abba a csoportba kerülnek, amely az ő képességeikhez illeszkedő feladatokat tartalmazza.

Milyen lehetséges megoldásai vannak a tehetséges, jól teljesítő tanulók egyéni fejlesztésének?
Magán az órán elve képességeikhez mérten kapják a feladatot. A tehetséges, jól teljesítő tanulók kapják a legnehezebb feladatokat. Így az ő fejlesztésük már az órán megvalósul. Az otthoni, esetleges egyénre szabott feladatok kiadása szintén ezt a célt szolgálja.

Milyen nevelői hatásrendszerek működhetnek a témakör tanítása során?
Mind a direkt, mind az indirekt hatásrendszer működik a tanóra során.



Idő
Az óra menete
Oktatási-nevelési stratégia
Megjegyzések
Módszerek
Tanulói munkaformák
Eszközök
7 perc
Ráhangolódás
Gyűjtsd össze a pókhálóábrában, mi minden jut eszedbe a vers címéről!
Hallgassuk meg a verset! Figyeljetek arra, hogy melyek azok a gondolatok, motívumok, amelyek a versben is szerepeltek.

Hogyan, milyen szövegkörnyezetben találkozhatunk majd a versben a következő kifejezésekkel? A versből kiemelt kulcsszavak, és kifejezések kivetítése a táblán:
mind hiába
árva lelkem
magánosan
fonnyadó virág

Szabad asszociációk





Önellenőrzés



Jóslás részekből az az egészre

Egyéni munka, frontális ellenőrzés




Egyéni munka


Egyéni munka, frontális ellenőrzés


Kivetítő, füzet




füzet, javító toll


Projektor, füzet







A közös elemeket „pipával” jelöli mindenki a saját ábráján

Cél: olyan fontos szavak, kifejezések közlése a tanulókkal, melyek által jóslatokba bocsátkozhatnak a vers hangulatára, kérdésfeletevéseire vonatkozóan. A légkör megteremtésében segít.
2 perc
II. Új anyag feldolgozása
Óraszervezés
A feladatok elvégzéséhez szükséges csoportok kialakítása

Cím; idősíkok; motívumok; a lírai én viszonya a költészethez és a befogadó közösséghez
A feladatok kiosztása


Frontális munkával a csoportmunka megszervezése




















Cél: a 4 szempontnak és az ehhez kapcsolódó 4 kérdésnek megfelelő számú és összetételű csoport kialakítása

5 perc
Feladatmegoldás
A kiosztott feladatlapokon szereplő kérdések megválaszolása
A munkafolyamat állandó ellenőrzése
Csoportmunka
Feladatlap, szöveggyűjtemény
Csoporton belüli differenciálás
A csoport tagjai más-más kérdésen dolgoznak, a választ pedig a megbeszélés során prezentálják a többieknek.
18 perc
A feladatok ellenőrzése
A diákok egyenként megválaszolják a most ismét, de már az osztályközösségnek feltett kérdésekre a választ.
Frontális munka – a diákok válaszainak meghallgatása
Egyéni válaszadás a választott kérdések alapján
Feladatlapok, projektor

8 perc
III. Rendszerezés, rögzítés
A kivetített szemponttáblázat segítségével összefoglaljuk a tanórán elhangzottakat.
Frontális munka
Egyéni munkaforma tanári irányítással
Szemponttáblázat, projektor,
A szemponttáblázat segít az elhangzott ismeretek rendszerezésében, rögzítésében
5 perc
Otthoni feladat kiadása
Az európai kultúrában a lant az ógörög líra (pengetős, húros hangszer) változataként a költészet talán legrégibb, de korántsem kizárólagos jelképe, toposza. Az alábbi idézetek a költészetjelképekből adnak ízelítőt. Olvasd el az idézeteket és töltsd ki a táblázatot!
Házi feladat kijelölése




Szervezési feladatok
Az órán nyújtott munka értékelése









Órán kiosztott feladatlapok
Cím

A.    Vizsgáld meg grammatikai és tartalmi szempontok szerint a Letészem a lantot című verset. Milyen szándékot vetít előre?
B.    Miért ellentmondásos a Letészem a lantot kijelentés?
C.    Keresd meg a lant motívumkörhöz tartozókifejezéseket!



Idősíkok

A.    Milyen idősíkok jelennek meg a versben?
B.    Gyűjtsd ki a versből az idősíkokat és a hozzájuk kapcsolódótermészeti képeket, motívumokat!
C.    Milyen lelkiállapotot, hangulatot fejeznek ki az egyes idősíkok a hozzájuk kapcsolódó természeti képekkel és motívumokkal?



Motívumok

A.    Sorold fel a versben megjelenő motívumokat!
B.    Sorold fel a versben megjelenő költői eszközöket!
C.    Sorold fel a mulandóságot kifejező motívumokat!



A lírai én viszonya a költészethez és a befogadó közönséghez

A.    Milyen kapcsolatban áll a költészet a és a befogadók közössége a vers szerint?
B.    Milyen ez a viszony a vers alapján?
C.    Hogyan viszonyul a lírai én az elégikus költészethez?


Szemponttáblázat
Szempontok

A vers és a cím kapcsolata
Kijelentő mondat
lezártság
Motívumok, toposzok a versben
bársonypalást
fonnyadó virág
reves fa
lant = költészet jelképe
A vers viszonya a befogadó közösséghez
A költészet feltétele a befogadó közösség
A vers viszonya az elégikus költészethez
A vers az elégikus létélményt a költészethez méltatlan tárgynak tartja
Idősíkok megjelenése
Idő és értékszembesítés



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése